مقالات

تفاوت چراغ های خیابانی سنتی و LED

چراغ های خیابانی سنتی

در خیابان ها، معابر، پارک ها و کوچه ها استفاده از چراغ ها به منظور روشنایی الزامی است. این امر به عوامل مهمی مانند میزان مصرف برق و روشنایی آن بستگی دارد. توسعه تکنولوژی استفاده از چراغ های قدیمی را تقریبا فسخ کرده و چراغ های خورشیدی و ال ای دی را جایگزین آن را کرده است. در ادامه این مقاله شما را با تفاوت چراغ های خیابانی سنتی و LED بیشتر آشنا می سازیم. از اینکه با رایان نور همراه هستید، سپاسگذاریم.

تاریخچه چراغ های خیابانی سنتی

از سال های پیش تا کنون منبع روشنایی خیابان های شهر اغلب از نوع چراغ های لامپ بخار سدیم با فشار بالا (HPS) بوده است. در واقع در سال 1989 چراغ های لامپ بخار سدیم برای بهینه سازی در انرژی و تولید روشنایی بهتر در خیابان ها اجباری بود. اما با توجه به بازده کم، پدیده ای جدید در فناوری روشنایی به نام چراغ های LED خیابانی ظهور کرد.

ویژگی های چراغ های سنتی

طبق آزمایشاتی که در مورد مقایسه لامپ های خیابانی انجام شد، کارایی لامپ ها را با تقسیم مقدار خروجی روشنایی لامپ بر مقدار ورودی انرژی در یک لامپ مورد آزمایش قرار دادند، که در آن چراغ های لامپ بخار سدیم با فشار بالا (HPS) بهترین گزینه انتخاب شدند.

اما این چراغ ها کارایی خوبی را ارائه نکرد، زیرا مقدار انرژی هدر رفته و میزان نور تولید شده قابل محاسبه نبود و تمام نور تولید شده را خارج نمی کردند. به صورت عموم چراغ های HPS 70  الی 85 درصد از نور تولید شده خود را می توانند از لامپ خارج کنند.

علاوه براین، همه نور ساطع شده از لامپ نمی تواند ساحه مورد نظر را روشن کند. زیرا مقدار قابل توجهی از نور مستقیماً در زیر لامپ در یک نقطه ایجاد می شود و روشنایی زیادی هدر می رود. بعضی از چراغ های HPS تا 90 درجه نور را ساطع می کنند  که این منجر به فرار نور می شود و به طور نامطلوبی آسمان را در شب روشن می کند.

چراغ های خیابانی سنتی و LED - شرکت رایان نور

معایب چراغ های خیابانیHPS

 • چراغ های خیابانی سنتی نسبت به چراغ‌های خیابانی LED به انرژی بیشتری نیاز دارند.
 • چراغ های خیابانی HPS در مقایسه با چراغ های LED ماندگاری کوتاه تری دارند.
 • نور شدید چراغ های خیابانی لامپ بخار سدیم با فشار بالا می تواند.باعث گرمای زیادی در محفظه لامپ گردد.که این نیازمنذ تنظیم دما می باشد که خود یک مشکل است.
 • چراغ های خیابانی HPS هزینه ها را به طور قابل توجهی در دراز مدت افزایش می دهند.
 • رنگ واقعی اشیا را به دقت منعکس نمی کند.
 • برای تنظیم ولتاژ و کمک به راه اندازی آن به یک ترانسفورماتور نیاز دارید.
 • قبل از رسیدن به روشنایی کامل حدود 5 الی 10 دقیقه نیاز است.
 • یک دقیقه زمان نیاز دارد تا خنک شود.
 • در صورت استفاده طولانی، رنگ مایل به قرمز تولید می کند.
 • احتمال سوختن لامپ چراغ های سنتی بالا است.


فروشگاه رایان نور

ظهور چراغ های خیابانی ال ای دی

با ظهور منبع روشنایی جدید به نام  چراغ های خیابانی  LED، کارایی چراغ های HPS به چالش کشیده شد.

با این حال، روشنایی  چراغ های خیابانیLED  به عنوان کارآمدترین چراغ  شناخته نشده است. زیرا روش اندازه گیری آن از نظر بازدهی نور متناقض بوده.و به  همین دلیل استفاده از لامپ های LED برای روشنایی خیابان های شهر به صورت قانونی تایید نشد.

این امر تنها در حالی امکان پذیر خواهد بود که از نظر میزان مصرف انرژی و بازدهی نور کارآمدتر از چراغ های سنتی عمل کند.

بیشتر بدانید: مزایا و معایب چراغ های خیابانی ال ای دی

چراغ خیابانی  (LED) چیست؟

چراغ خیابان LED بهترین گزینه برای روشنایی خیابان است که امروزه برای زندگی سبز ترجیح داده می شود. دلیل این امر این است که چراغ های خیابانی LED یکپارچه نسبت به سایر چراغ های فضای باز صرفه جویی بیشتری در مصرف انرژی دارند. علاوه براین، به هزینه های نگهداری و بهره برداری کمتری نیاز دارند.

چراغ های خیابانی در حقیقت 50 درصد کارآمدتر از چراغ های خیابانی سنتی با لامپ بخار هستند و می توانند 20 تا 25 سال عمر کنند. به همین دلیل است که اکثریت جهان به سمت چراغ های LED در فضای باز روی می آورند.

چراغ های خیابانی سنتی و LED - خرید چراغ خیابانی

مزایای چراغ های خیابانی LED  نسبت به چراغ های قدیمی

 • چراغ های خیابانی در مقایسه با انواع دیگر  50000 تا 100000 ساعت می توانند کار کنند و در کل طول عمر بیشتری دارند.
 • کمترین انتشار گرما را دارند.
 • برخلاف سایر چراغ ها می توانند، نور را با جهت 180 تا 360 درجه منتشر کنند.
 • راندمان انرژی چراغ های خیابانی LED 50 درصد کمتر از لامپ های HPS برق مصرف می کنند.
 • روشن و خاموش کردن آن ها آسان است.
 • از نظر مقاومت و دوام، در محیط های سخت پایدارتر است.
 • برخلاف HPS اشعه ماوراء بنفش ساطع نمی کند.
 • هزینه نگهداری آن کم است.
 • نوع پیشرفته آن چراغ های خیابانی خورشیدی است که علاوه بر هزینه کم میزان روشنایی آن نیز قابل تنظیم است.

شرکت رایان نور، تولیدکننده بهترین چراغ های خیابانی

با توجه به مطالبی که بیان شد اکنون می‌ توان نتیجه گرفت.که چراغ ‌های خیابانی LED از جهات مختلف به مراتب بهتر از چراغ‌ های خیابانی HPS هستند.

از آنجائیکه تعداد زیادی از چراغ های خیابانی استفاده می شود.هزینه، میزان مصرف انرژی و بازدهی نور از ویژگی های مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

شرکت رایان نور، با هدف تولید انواع چراغ های خیابانی با تکنولوژی پیشرفته تلاش دارد تا بهترین و باکیفیت ترین خدمات را به شما ارائه دهد. شما می توانید انواع منابع روشنایی از قبیل المان های نورپردازی، چراغ های سوله ای، محصولات دیجیتال، انواع نورپردازی محوطه و غیره را سفارش داده و در کمترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 8 =